sobota, 7 lipca 2012

To już jutro!


Zjawa III na Kanale La Manche - 1939 r.
Kilkadziesiąt godzin przed uroczystościami Roku Wagnera w Polsce – żarty się skończyły! ;) Za parę chwil jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, mające na celu utrwalić pamięć szczególnego polskiego żeglarza i harcerza.

Z kim mamy szansę spotkać się na uroczystościach?

W Basenie Jachtowym im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Gdyni wśród żeglarskiej braci znajdą się m.in. kapitanowie Zbigniew Gutkowski, Tomasz Cichocki oraz Jerzy Radomski! (Kapitan jachtu Czarny Diament przygotowuje na 8 lipca wielką, długo oczekiwaną niespodziankę z najdłuższego rejsu w historii polskiego żeglarstwa! Trzymamy kciuki!)

Żona Kapitana Władysława - Pani Mabel Wagner - podobnie jak na Karaiby, nie przyleci do Polski, przesyła za to serdeczne życzenia „przyjemnych rejsów i wspaniałej uroczystości w dniu 8 lipca”.
Nie będzie też ich dzieci.

Wielbiciele żeglarstwa przybywają na 8 lipca do Gdyni lądem i wodą:

  • TUTAJ - Zaproszenie Organizatorów dla wszystkich zmierzających DROGĄ MORSKĄ do udziału w niedzielnej flotylli jachtów. Znaleźć tu też można szczegóły skąd NA LĄDZIE najlepiej obserwować tę odświętną paradę. A propos Roku Wagnera na Karaibach - mamy kolejne linki!


  • PONIŻEJ Dokumenty źródłowe w podejrzanej sprawie rozbudowy lotniska na Beef Island, i krytykujące raporty przeciwników. Więcej o sprawie w poprzednim pościeDOK. 1, DOK 2 i DOK 3
  • TUTAJ – wzbogacona wieloma zdjęciami i mapkami prezentacja dotycząca przebiegu organizacji Wagner Sailing Rally na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. To końcowe sprawozdanie z przygotowań aż do dnia 6 stycznia br. (wydań było więcej, to jest ostatnie – jeszcze raz  przejrzane i poprawione przez autora Jerzego Knabe). 
  • TUTAJ – powyższe w wersji angielskiej 
  • TUTAJ – artykuł DOBRONIAKA z londyńskiego Tygodnika Cooltura 
  • TUTAJ - wspomnienie WSR na Hurricane Caribbean Network (w wersji angielskiej) 
  • TUTAJ – relacja ze zlotu na blogu Nie Sprzedawajcie Swoich Marzeń

TUTAJ - link do kolejnego artykułu Jerzego Knabe, m.in. o wydarzenia
ch, które nastąpiły zaraz PO zamknięciu przez Wagnera wokółziemskiej pętli i dotarciu do Wielkiej Brytanii.

I na koniec fragment z opowieści Zbigniewa Turkiewicza (która została wydana drukiem w Złotej Serii Bractwa Wybrzeża):

„Latem 1939 roku rejs Zjawy III relacjonowała prasa całego świata. Był nadzwyczajnym wydarzeniem żeglarskim, do dziś zresztą uważanym za jeden z trzydziestu najwybitniejszych osiągnięć światowego żeglarstwa. Niestety – nie w Polsce. Dlaczego? Trudne pytanie.”

W tę niedzielę jest szansa by to zmienić!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ahoj!
Prosimy o podpisywanie komentarzy - anonimowych nie publikujemy.
Dziekujemy!