niedziela, 8 lipca 2012

Dokładnie 80 lat temu...

...8 lipca 1932 r. Władysław Wagner, mając niecałe 20 lat, wypłynął w swój wielki rejs - pierwsze okrążenie Ziemi w historii polskiego żeglarstwa. Co może wydać się interesujące, tego dnia odnotowano także dno poprzedzającego wojnę Wielkiego Kryzysu - indeks Dow Jones na nowojorskiej giełdzie osiągnął najniższy poziom w historii.

Był piątkowy (!!!) wieczór. Z nowo wybudowanego portu Gdynia Wagner wyruszył przebudowanym wrakiem szalupy o długości 8 m wydobytym z piasku - bez silnika, świateł nawigacyjnych, z dwoma mapami Morza Bałtyckiego, kilkoma książkami i harcerską busolą zamiast prawdziwego kompasu.
Był z nim kolega - Rudolf Korniłowski. Oficjalnie nie mieli opuszczać Bałtyku...


Wielokrotnie rejs mógł być przerwany definitywnie. Wyprawie towarzyszyły ciągłe awarie, kłopoty finansowe i zdrowotne. Sztormy często demontowały Wagnerowi ekwipunek i nie jeden raz musiał z tego powodu wrócić do portu. Dzięki olbrzymiej sile woli – budował nowe i kontynuował podróż. Zmieniali się też jego współtowarzysze.

Przepłynął ponad 50 tys. mil morskich, odwiedzając wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Wszędzie zjednywał sobie ludzi. Spotkał wiele wspaniałych osobowości, jak choćby sławnego francuskiego żeglarza Alaina Gerbaulta czy Ludomira Mączkę.

Podobno cechował go optymizm dziecka. Nie wyzbył się go aż do końca. Choć w jednym z wywiadów przyznał: "Tak naprawdę to nie podjąłbym się ponownie wyprawy dookoła świata w tych samych warunkach. Musiałbym mieć większy jacht i więcej pieniędzy. Przedsięwzięcie takiej wyprawy jak ta dobiegająca końca, wymaga dużo optymizmu i nawet trochę głupoty".


Dziś o godz. 1700 w gdyńskim Centrum Wychowania Morskiego nastąpi uroczyste odsłonięcie Tablicy Władysława Wagnera z napisem:

Stąd, 80 lat temu, wyruszył na jachcie ZJAWA 
Władysław Wagner, harcerz i pierwszy Polak,
który opłynął świat pod żaglami.

Polscy Harcerze, żeglarze i Bracia Wybrzeża
Gdynia 8 VII 2012

Może od przyszłego roku 8 lipca powinien być obchodzony jako Dzień Wolnych Żeglarzy?

[szczegółowy plan uroczystości 8 lipca 2012 - TUTAJ]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ahoj!
Prosimy o podpisywanie komentarzy - anonimowych nie publikujemy.
Dziekujemy!