poniedziałek, 4 czerwca 2012

Pamięć ocalała

[www.WladyslawWagner2012.pl]: Pamięć o Kapitanie Wagnerze, na przekór oficjalnemu "odesłaniu w zapomnienie" przetrwała za sprawą pojedynczych osób. Na przykład druhna Maria Markuszewska z Opola zafascynowała się postacią Wagnera do tego stopnia, że założyła drużynę wodną i nazwała ją Jego imieniem. Założona w latach 60. drużyna świetnie ma się do dziś i dzięki jej różnorodnym działaniom w Opolu mnóstwo ludzi wie kim był Wagner! 
Najnowsze wieści od aktualnego drużynowego brzmią tak:
"Zakupiliśmy dwa używane zatokowe jachty kabinowe, w tym balastową Karinę, aktualnie są po małym remoncie, a Karina już na wodzie. Plany są takie, aby Karinę nazwać Wagner, podkreślając rok Wagnerowski. Jak będzie okazja zrobię kilka fotek i prześlę.
Jesteśmy po długo-weekendowym biwaku drużyny poświęconemu Wagnerowi, staraliśmy się docierać do rodzin naszych podopiecznych, mam wrażenie że wśród braci żeglarskiej w Opolu temat staje się już bardzo znany.
Pozdrawiam, Marek Łabudziński"
Więcej o drużynie w naszym wydawnictwie oraz poniżej.


41 Harcerska Drużyna Żeglarska im. Władysława Wagnera w Opolu, założona przez dh Marię Markuszewską, w roku 2010 obchodziła swoje 45 lecie. Jest jedną z najstarszych harcerskich drużyn żeglarskich w kraju. Przez minione lata na pokładzie stworzonej rękami harcerzy przystani i w szeregach drużyny stawiały swoje pierwsze żeglarskie kroki setki dzieci i młodych ludzi z Opola i całego kraju. Dla wielu spośród nich spotkanie z żeglarstwem stało się początkiem nowej drogi w życiu. 
Druhna Maria Markuszewska w 1962 roku wzięła udział w pierwszym w swoim życiu obozie żeglarskim. Już wtedy wiedziała, że żeglarstwo – to Jej życiowa pasja. Trzy lata później wraz z mężem Włodkiem założyła własną drużynę harcerską o specjalności żeglarskiej – 41 Harcerską Drużynę Żeglarską, przyjmując za patrona Władysława Wagnera – imponującego Jej osobiście niezwykłą wytrwałością w dążeniu do realizacji żeglarskich marzeń. 

Dzięki uporowi, wiedzy i umiejętnościom szkutniczym Druhny Marysi oraz jej przyjaciół z zamiłowaniami żeglarskimi – na początku lat siedemdziesiątych członkowie drużyny zbudowali pierwsze własne jednostki pływające – Cadeta i Zjawę. 

W 1977 roku zachęcona przez harcerzy druhna Maria pozyskała zdewastowany kadłub holownika parowego „Radgost”. Po remoncie, jednostka stała się przystanią żeglarską drużyny, Tzw. „duży holender”, 60 metrowa jednostka to ostatni istniejący tego typu holownik, niewątpliwie sam w sobie wartościowy obiekt muzealny. 

12 września 1981 roku odbyło się na jego pokładzie uroczyste otwarcie Ośrodka Wodnego BARKA. 

Był to jedyny ośrodek takiego typu w Polsce. Jednostka pływająca zacumowana na stałe na nabrzeżu Kanału Ulgi, stała się nieodłącznym elementem opolskiego krajobrazu oraz stanicą dla wszystkich środowisk harcerskich i żeglarskich z Opolszczyzny i nie tylko. Powstanie Ośrodka Wodnego BARKA ugruntowało pozycję 41 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej jako organizacji niezwykle prężnej i zdolnej do wykonywania zadań wprost niemożliwych. Drużyna, pod czujnym okiem Druhny Marysi dalej rozwija się. Organizują spływy i obozy żeglarskie, wygrywają regaty i współzawodnictwa drużyn, zajmują czołowe miejsca we wszelkich festiwalach piosenki oraz spartakiadach. Są formacją wspaniale umundurowaną i wyposażoną w sprzęt, o którym inne drużyny mogą tylko pomarzyć... Wszystko dzięki niezwykle charyzmatycznej postawie swojej Drużynowej oraz ciężkiej pracy instruktorów i harcerzy. 

Długoletnia i owocna praca społeczno – wychowawcza Druhny Marysi doceniona została przez władze państwowe, harcerskie i żeglarskie, co potwierdzają przyznane Jej odznaczenia 

Dla Druhny Marysi jednak najważniejsze pozostają dwie, szczególne w swym charakterze odznaki – Przyjaciel Dziecka oraz Medal – Serce Dziecku. Bo sprawa wychowywania młodego pokolenia Polaków w duchu patriotyzmu, umiłowania pracy oraz harcerskich ideałów zawsze stała na pierwszym miejscu. To dla Nich żyje druhna Marysia i z ich sukcesów czerpie siły. Zawsze służy pomocą i radą.Jest Przyjacielem i Przewodnikiem, po prostu …Druhną Marysią…Wspaniałym Człowiekiem. 

W lutym 2012r. drużyna,włączając się w działania związane z Rokiem Wagnera wystąpiła do władz miejskich Opola z wnioskiem o nadanie jednej z ulic nazwy Władysława Wagnera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ahoj!
Prosimy o podpisywanie komentarzy - anonimowych nie publikujemy.
Dziekujemy!