czwartek, 12 kwietnia 2012

Władysław Wagner „okrąża” świat na falach…eteru! - Polscy radioamatorzy w akcji na rzecz Roku Wagnera

[www.WladyslawWagner2012.pl]: Z okazji Roku Wagnera kapitan jachtowy i radioamator Janusz Słowiński zainicjował ze swoim klubem radiowym SP9KRT akcję łączności z krótkofalowcami całego świata. Popularyzuje ona postać Naszego Żeglarza i jego osiągnięcia daleko poza środowiska żeglarskie.

W związku z Wagner Sailing Rally 2012 od 13-go do 22-go stycznia nawiązywane były łączności z Polski ze stacji o znaku wywoławczym specjalnego znaczenia SN2012WW, a sam kpt. Słowiński, jako MM (czyli Maritime Mobile), podczas uroczystości na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych nadawał z pokładu Fryderyka CHOPINA.
Aby dowiedzieć się co oznacza znak wywoławczy SN2012WW partnerzy łączności znajdują go w Internecie, na stronie http://www.qrz.com/.


Do dziś licznik odnotował tam  5736 wejść! 
(Wszystkich chętnych informujemy, iż po wejściu na stronę należy w wyszukiwarce wpisać znak wywoławczy: SN2012WW)


W Roku Wagnera powyższe radioamatorskie wyróżnienie „Wladek Wagner Award” będzie nadawane operatorom stacji za łączności z polskimi stacjami specjalnymi: SN 2012WW,  HF80WWHF20WW, oraz  HF100WW.
Aby wiedzieć skąd biorą się takie znaki wywoławcze, wystarczy porównać daty trzech rocznic Wagnera przypadających na rok 2012…


A oto najważniejsze dla nas, fragmenty raportu kpt. Janusza z dotychczasowej działalności stacji:

"Pragnę poinformować Państwa o wynikach aktywności krótkofalarskiej z okazji ROKU Władysława Wagnera.
Spod znaku SN2012WW pracowaliśmy w okresie od 13.01.2012 do 22.01.2012. Znak cieszył się w eterze nadspodziewanie dużą popularnością i tak:
 • wykonaliśmy 1807 łączności - z 1553-ma korespondentami (tzw. Callsigns)
 • z 96 krajów (niemal cała Europa, wielu Włochów, Anglicy, Niemcy, Francuzi, wielu Rosjan, z Bliskiego Wschodu Izrael, obie Ameryki, Australia, Tasmania).

Z ciekawszych to - 4 łączności 18 01 2012 - VK7WH na fonii z Henrym Winstonem z Orford na Tasmanii (80 km NE od Hobart), oraz z Bernim McIvor z Quinslandu,


z  kolegą Sang-Ha Youn z Korei Południowej,czy z Carlosem de Morgado - PT2CSM - z miasta Brasilia, w Brazylii, oraz z Alexey’em  Shushkevichem z Moskwy .

Nasza akcja związana z Rokiem Władysława Wagnera trwa nadal i na przestrzeni roku będą pracowały jeszcze trzy inne znaki a mianowicie:  HF20WW; HF80WW i HF100WW.  Będziemy również aktywni wyjazdowo między innymi podczas uroczystości obchodów Roku Wagnera w Basenie jachtowym, w Gdyni 8 Lipca br."

Materiały niezbędne do prowadzenia tej akcji - karty QSL i okolicznościowe Dyplomy zostały już wykonane staraniem i sumptem kpt. Słowińskiego SP9YI. Oto przykładowe QSK-ki, czyli potwierdzenia łączności na kolejne emisje stacji:


P.S. Docierają do nas kolejne filmowe relacje z karaibskich obchodów Roku Wagnera. Tym razem - mimo pewnych nieścisłości lub nawet błędnych faktów, jak np. że "Władysłam Wagner był pierwszym Polakiem który samotnie opłynął świat"... - zapraszamy na reportaż Anny Piszczkiewicz dla OMNI TV.

2 komentarze:

 1. Kolejny filmik z imprezy Wagnera- i bardzo dobrze, mam nadzieje, ze pojawi sie ich wiecej.
  Nalezy jednak sprostowac dwie informacje
  1) Wladyslaw Wagner nie oplynal swiata samotnie, jak mowi tu pani Redaktor
  2) W. Wagner nie mieszkal na Bellamy Cay, tylko na sasiedniej Beef Island. Jesli sie myle to prosze mnie poprawic.
  Pozdrawiam zeglarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ahoj Marku!
   Oczywiście masz racje! Film ten nie należy niestety do najbardziej rzetelnych (nieścisłości czy niedopowiedzeń jest tam wiecej) ale mimo wszystko cieszy, że jest.
   Jak potwierdził Jerzy Knabe - WW mieszkal z rodzina na Beef Island w Tamarind House nad brzegiem Trellis Bay. Tego domu już nie ma - byl na zawadzie przy przedluzaniu pasa lotniska. Tam tez byla jego stocznia, mniej wiecej na zachod od Bellamy Cay.
   Dzieki wielkie za sprostowanie i przepraszam, że nie pisałam od razu :)
   Wybierasz sie do Trojmiasta na 7/8 lipca?
   Z żeglarskim pozdrowieniem!

   Usuń

Ahoj!
Prosimy o podpisywanie komentarzy - anonimowych nie publikujemy.
Dziekujemy!